Silny wpływ nikotyny i mechanizm jej działania

Walka z nałogiem nikotynowym dla wielu palaczy okazała się przegraną. Mogło tak być z wielu powodów. Niektórzy przez cały okres odstawienia byli głęboko przekonani, że papierosy są im wielce potrzebne do życia. Można przełamać to bardzo szkodliwe myślenie, które sprawia, że pozostajemy biernie w nałogu. Mechanizm biochemiczny palenia papierosów jest bardzo złożony.

papierosySame dostarczenie nikotyny niewiele zmieni, niezależnie od faktu, czy wybierzemy gumy, czy plastry nikotynowe. Nikotyna jest prostym alkaloidem roślinnym, który działa bardzo stymulująco na ludzki ośrodkowy układ nerwowy. To działanie stymulujące opiera się najczęściej na pobudzaniu komórek nerwowych poprzez receptory na ich powierzchni, do których nikotyna może się przyłączać. Indukuje to transmisję określonych substancji w obrębie komórki, tym samym powodując wydzielenie przez nie neuroprzekaźników. Tym bezpośrednio generującym nałóg jest dopamina, zwana też hormonem szczęścia. Oddziałując na komórki nerwowe jądra łukowatego stanowi pierworodny czynnik indukujący uzależnienie. Pobudzanie pośrednio przez nikotynę ośrodka nagrody w obrębie wzgórza uświadamia nam, iż ta czynność jest dobra. Uświadomienie opiera się najczęściej na odczuwaniu przyjemności z palenia. Z tego względu palacze często uważają, że nie są uzależnieni, lecz po prostu bardzo lubią palić. Nikotyna jest w rzeczywistości silną trucizną- pobudza ona działanie angiotensyny II oraz endotelin, które podnoszą ciśnienie krwi oraz powodują agregację płytek krwi.

Takie działanie wpływ na rozwój chorób sercową- naczyniowych. Innym elementem, który sprawia, że rzucanie papierosów jest bardzo uciążliwe, jest możliwa obecność w dymie tytoniowym inhibitorów monoaminoksydazy, których działanie jest silnie antydepresyjne i motywujące. Wśród kobiet, dominującym czynnikiem powodującym niechęć do wysiłku, jakim jest rzucanie palenia może być starać przed wzrostem wagi. Nikotyna ma silne działanie hamujące łaknienie, w momencie odstawienia organizm zaczyna chętniej przyjmować pokarm, gdyż inhibicja ośrodków łaknienia przez nikotynę zostaje zniesiona. niesie to za sobą chwilowy wzrost ilości spożywanych pokarmów. Jeśli nie wiemy dokładnie jak rzucić palenie, powinniśmy wypróbować wielu sposobów. Dobrze jest uprawiać sport, gdyż naturalnie wydzielane przez nas endorfiny, dają podobny efekt somatyczny i psychiczny co nikotyna, może to być więc bardzo obiecujący środek. Nie bójmy się, że walka z nałogiem nas przerośnie, odpowiednie nastawienie psychiczne i świadome rezygnowanie z palenia znacznie zwiększa szansę na uwolnienie się od nałogu.