Do czego służy instalacja wentylacyjna w domu?

Większość domów posiada instalację grawitacyjną. Jej działanie jest ściśle związane z tym jakie na zewnątrz panują warunki pogodowe. Zdarza się, że różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku nie jest wystarczająca, co sprawia, że taka wentylacja po prostu przestaje działać.

Czy naprawdę jest tak dobra?

Okazuje się, że ten typ wentylacji nie sprawdza się za dobrze ani latem ani zimą, kiedy może wpływać na straty ciepła. By dostarczyć świeże powietrze musimy otwierać okna. Dzięki temu sprawimy, że wpadnie do środka nowe, chłodne powietrze. Ważnym jest, by znajdowało się ono w pomieszczeniu. Świeże powietrze chroni nie tylko przed wilgocią, a także przed jej skutkami do jakich zaliczyć możemy zgrzybienie i pleśń.

Co więcej, to od ilości świeżego powietrza będzie w znacznym stopniu zależało nasze samopoczucie i stan zdrowia. Od przebywania w zbyt dusznych pomieszczeniach zaczyna boleć nas głowa. Stajemy się wtedy drażliwi i marudni. By tego uniknąć, warto wietrzyć pomieszczenia.

gf-jvza-sdf1-v977_projekt-wentylacji

Poza tym należy zauważyć, że decydując się na zamontowanie wentylacji mechanicznej, zapewniamy sobie wysoką jakość powietrza w domu, i to niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych. W tym przypadku to wentylatory są odpowiedzialne za zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza. Dostarczają one stale świeżego powietrza, co sprawia, że nie musimy martwić się o wystąpienie grzyba czy pleśni na naszych ścianach bądź sufitach. Poprawia to także samopoczucie mieszkańców.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

By mówić o instalacji mechanicznej musimy powiedzieć najpierw jak jest ona zbudowana. Składa się z systemu przewodów nawiewnych i wywiewnych, którymi zostaje dostarczane świeże powietrze oraz odprowadzane jest te już przetworzone. Centrala wentylacyjna, w której znajdują się dwa wentylatory odpowiada za wprawienie w ruch powietrza powodując przy tym jego obieg w systemie. Dzięki panelowi sterowania możemy dostosować jej intensywność do własnych potrzeb.

Jeśli centrala wentylacyjna zostanie wyposażona w wymiennik ciepła, będzie możliwym korzystanie z rekuperacji. Jest to system polegający na tym, że wymiana ciepła zachodzi między dwoma strumieniami powietrza – nawiewanym i wywiewanym.

Powietrze, które jest wywiewane z domu oddaje swoje ciepło strumieniowi powietrza nawiewanego. Właśnie dzięki temu zmniejszone zostają straty ciepła. Co więcej, ponownie wykorzystuje się energię, która została wytworzona do ogrzania pomieszczeń w domu. Należy zaznaczyć, ze strumienie powietrza są od siebie oddzielone. To sprawia, że kurz czy przykre zapachy nie pojawiają się ponownie wraz z pojawieniem się w pomieszczeniu świeżego powietrza.