Elektronika – wady i zalety

Każda branża, która wystawiona została na publiczną opinię, jest przeważnie i zachwalana czy rekomendowana, i krytykowana. Podobnie wygląda to w świecie elektroniki, jednak różne komentarze odnośnie tej branży nie powinny nikogo dziwić. Choć elektronika z całą pewnością przydała się człowiekowi już niejeden raz, w pewnym stopniu równocześnie coś mu zabrała. Jakie są zatem główne wady i zalety tworzenia tej branży?

Początkowo warto omówić jej zalety, które są niepodważalne. Branże elektroniczne, rozwijając cały świat, rozwinęły także i samego człowieka. To on dzięki ich wytworom może dziś szybciej i znacznie lepiej wykonywać najróżniejsze zadania, nieraz wręcz powierzając je specjalistycznym urządzeniom. W czasie gdy to komputer działa dla niego, on przechodzi do innych czynności, czyli błyskawicznie radzi sobie z problemami i wszelkimi zagwozdkami. Ta zaleta jednocześnie może być jednak słabą stroną elektroniki. Skoro bowiem już dziś w wielu sytuacjach potrafi ona człowiek zastąpić, prawdopodobnie za parę lat będzie zupełnie samowystarczalna. Społeczeństwo zacznie tracić swoje posady i etaty, ponieważ to maszyny staną się głównymi pracownikami firm i korporacji. Teoretycznie elektronika zawsze musi być kontrolowana przez człowieka, ale do tego potrzebna jest jedna osoba, podczas gdy każdy na świecie potrzebuje pracy, by móc zarabiać i móc żyć. Te wszystkie technologie mocno rozleniwiają również społeczeństwo.

Wykonując za nie większość zadań, tak naprawdę nie zostawiają mu pola do popisu. Widać to świetnie na przykładzie młodych ludzi, którzy często nie potrafią wyszukiwać informacji w bibliotekach, ponieważ zawsze robią to tylko z pomocą Internetu. Są przez to częściowo ograniczeni.
Naturalnie elektronika musi istnieć i będzie jeszcze istnieć przez długie lata. Ludzie powinni jednak bardziej na nią uważać i kontrolować to, co sami wytwarzają. Może się bowiem okazać, że te wszystkie, niesamowite urządzenia, choć doprowadzą do rozwoju świata, jednocześnie ograniczą rozwój człowieka.